Powinno się zacząć dawno, dawno temu, ale nie w tym wypadku, bo wszystko zdarzyło się całkiem niedawno.
Lato 2008r., sierpień, rusza pełną parą Konsulat RP w Reykjaviku, a wraz z nim kiełkuje pomysł na stworzenie Szkoły Polskiej dla naszych dzieci. Szybko okazuje się, że jest kilku pedagogów, rodzice już pytają o możliwości zapisu swoich pociech, tylko miejsca mało, gdyż Konsulat dysponuje jedną salą lekcyjną. Kilka tygodni trwają przygotowania, zapisy pierwszych uczniów, gromadzenie kadry, pracującej społecznie, wyszukiwanie podręczników, aż wreszcie nadchodzi sobota:
18. października 2008 r. Inauguracja Roku Szkolnego 2008/2009. W Konsulacie pojawiają się pierwsi zaciekawieni uczniowie i ich rodzice. Pani Konsul Danuta Szostak wita wszystkich i przedstawia nauczycieli.
Po uroczystym otwarciu pierwszego roku szkolnego odbywają się pierwsze zajęcia integracyjno-zapoznawcze. Pojawiają się pierwsze szkolne przyjaźnie i pierwsza chrypka u nauczycieli, ale warto, bo dzieci wspaniałe! Zajęcia odbywają się w soboty po 2-3 godziny lekcyjne.
Początki są trudne, głównie z powodu braku pomieszczeń, tablic, podręczników, jednak w końcu udaje się i uczniowie szkoły podstawowej przenoszą się do pomieszczeń udostępnionych bezpłatnie przez zaprzyjaźnioną Breiagerisskóli. Jest ciasno, ale mamy kilka sal, ławki, tablice, a na przerwach dzieciaki lądują w basenie wypełnionym piłeczkami.
Rodzice cały czas dążą do zarejestrowania szkoły jako Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP w Reykjaviku. Niestety wieści z Polski nie są pomyślne, musimy sobie radzić sami. Rodzice i nauczyciele zawiązują Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Polskiej w Reykjaviku, rejestrują je na terenie Islandii i przejmują obowiązki prowadzenia placówki oczywiście pod przychylnym okiem Pani konsul Danuty Szostak. Dyrektorem szkoły zostaje Katarzyna Rabęda.
Teraz…….
Obecnie do szkoły uczęszcza ok.250 uczniów w wieku od 3 do 15 lat, uczących się w klasach 0 – 8 oraz grupa przedszkolna 3-5 lat.
Stowarzyszenie zatrudnia nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje potrzebne do nauczania wykładanych przedmiotów.
Przy szkole działa również, biblioteka, do której może zapisać się każdy chętny. Księgozbiór 8500 pozycji, w tym również podręczniki, słowniki, encyklopedie.
Oceny z języka polskiego wysyłane są do szkoły islandzkiej ucznia. Za zgodą dyrektorów szkół islandzkich oceny te są umieszczane na świadectwie końcoworocznym. Program nauczania obejmuje. Przedszkole: Grupa 3 i 4 latki, grupa 5 latki
Szkoła Podstawowa: kl. 0 – 3 (6-9 lat) – język polski, kl. 4 – 8 (10-15 lat) język polski, historia, geografia, przyroda.
Koordynatorzy