
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) jest jednym z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce i uczelnią badawczą. Na renomę UAM wpływa tradycja, wybitne osiągnięcia naukowe kadry akademickiej, atrakcyjny program kształcenia studentów i doskonała baza lokalowa. Misją UAM jest prowadzenie wysokiej jakości badań, kształcenie we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz rozwijanie społecznej odpowiedzialności. UAM w Poznaniu jest jedną z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce, co oznacza realizację dodatkowych zadań, silnie zorientowanych na rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie. UAM jest członkiem EPICUR – European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions. W skład konsorcjum wchodzą także University of Strasbourg (Francja), University of Amsterdam (Holandia), Albert‐Ludwigs‐University Freiburg (Niemcy), Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy), University of Haute‐Alsace (Francja), University Bodenkultur Wien (Austria), Aristotle University of Thessaloniki (Grecja). Uniwersytety Europejskie to ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE, które podzielają długoterminową strategię i promują europejskie wartości i tożsamość. Idea ich utworzenia ma na celu znaczne zwiększenie mobilności studentów i pracowników oraz wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. UAM stanowi centrum wiedzy, w którym badania i nauczanie wzajemnie się przenikają, a nauka zgłębiana jest zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym oraz regionalnym. Uczelnia stale aktualizuje i poszerza swoje programy badawcze i treści nauczania, kładąc szczególny nacisk na ich interdyscyplinarny charakter.
Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu (WSE) kontynuuje najlepsze tradycje kształcenia pedagogicznego w Polsce. Od lat jest jednym z najlepszych wydziałów pedagogicznych w kraju. Problematyka naukowo-badawcza wpisuje się w nurt wartościowych poznawczo i ważnych społecznie rozważań skoncentrowanych na jakości transformacji odbywającej się na płaszczyźnie szeroko pojętej edukacji. Projekty naukowe podejmują aktualne i pogłębiające pole badawcze pedagogiki problemy, wiążące się z rozwojem tej dyscypliny jako nauki oraz pedagogiki jako praktycznej działalności społecznej. Istotne dla rozwoju naukowego WSE są projekty o charakterze diagnostyczno-weryfikacyjnym, których celem jest wypracowanie przesłanek teoretycznych i metodycznych koncepcji pracy wychowawczo-dydaktycznej. Prowadzone w ramach poszczególnych specjalności badania naukowe przyczyniają się do pogłębiania i poszerzania zakresu wiedzy o nowe wątki i wypracowywania oryginalnych koncepcji i metod badawczych w naukowym oglądzie badanej rzeczywistości edukacyjnej.
Pracownia Badań nad Procesem Uczenia się realizuje interdyscyplinarne badania. Dotyczą one głównie neuronalnych podstaw uczenia się oraz możliwości wspierania procesu uczenia się narzędziami technologicznymi. Uczestnikami badań są zarówno zdrowe dzieci, młodzież i osoby dorosłe, jak i jednostki z trudnościami w uczeniu się. Pracownicy do badań wykorzystują nowoczesną aparaturę, np. elektroencefalograf, przezczaszkowy magnetyczny stymulator mózgu czy funkcjonalny rezonans magnetyczny. Wszystkie badania prowadzone są w ramach międzynarodowych grantów i przy współpracy z naukowcami z wielu krajów, m.in. USA, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Portugalii, Izraela. Pracownia współpracuje ponadto z biznesem w ramach projektów wdrożeniowych. Przez kadrę Pracowni podejmowane są również wszelkie działania dydaktyczne, edukacyjne i promujące UAM lokalnie oraz poza granicami kraju. Wykładowcy prowadzą zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim, współorganizują interdyscyplinarne konferencje i seminaria, jak również realizują liczne projekty i konkursy edukacyjne we współpracy z instytucjami partnerskimi UAM. Przy Pracowni działa również Koło Naukowe Pedagogów-Terapeutów AGO.
W skład zespołu projektowego z UAM wchodzą osoby, z różnych jednostek uniwersyteckich. W projekcie współpracują przedstawiciele Wydziału Studiów Edukacyjnych z: Pracowni Badań nad Procesem Uczenia się, Pracowni Pedagogiki Szkolnej, Zakładu Pedagogiki Dziecka, Laboratorium Edukacyjnych Zastosowań Informatyki oraz Wydziału Biologii.
Członkowie zespołu projektowego Polish PIE:
- dr Michalina Kasprzak – kierownik
- Prof. UAM dr hab. Michał Klichowski – zastępca kierownika
- dr Mateusz Marciniak – sekretarz
- Prof. UAM dr hab. Hanna Krauze-Sikorska
- Prof. UAM dr hab. Eliza Rybska
- dr Tomasz Przybyła
- dr Agnieszka Rościszewska
- dr Joanna Sikorska
- mgr. Inż. Anna Klichowska
Strony: amu.edu.pl; wse.amu.edu.pl; learning.home.amu.edu.pl
Koordynator
